Sliten rovfugl og død fisk får skylden for skogbrann i Canada
En forbrent fisk i asken etter en skogbrann i Canada får brannvesenet til å mistenke at en sliten rovfugl som mistet fangsten sin, startet brannen.
Kuriosa og kjendiser: Brannvesenet i Ashcroft i British Columbia rykket ut til en kraftig brann sør for byen 30. juli.
– En rask etterforskning viste at brannen skyldtes en fisk. Ja, du leste rett, den fisken hadde en utrolig reise, skriver brannvesenet på Facebook.
Den forbrente fisken ble funnet tre kilometer fra nærmeste elv. Etterforskerne mener den har blitt fanget av en fiskeørn som på et tidspunkt mistet fangsten sin ned på en høyspentledning. Gnister fra strømledningen antente deretter det tørre gresset.
Brannvesenet spekulerer på om ørnen ble sliten i det varme været og derfor ikke orket å holde fast på fiskefangsten.
– En annen mistanke er at den var lei av rå fisk og ville prøve den stekt, spøker brannvesenet.
Fisken ble helt forkullet, mens rovfuglen slapp uskadet fra hendelsen. Brannen ble raskt slukket.
(©NTB)