Menu
Lokalt og føderalt politi har rykket ut til en skyting i Minneapolis. Foto: Mark Vancleave / AP / NTB

Skyting på skole i Minneapolis i USA – flere skal være skadet

Politiet har rykket ut til en skyteepisode på en katolsk kirke og skole i byen Minneapolis i delstaten Minnesota i USA. Flere skal være såret.

Av NTB | 27.08.2025 17:14:22

Utdanning: – Jeg har blitt informert om skyting på Annunciation Catholic School og vil fortsette å komme med oppdateringer når vi får mer informasjon, skriver Minnesota-guvernør Tim Walz på X.

Flere skal være skadet i skytingen. Både lokalt og føderalt politi har rykket ut til skolen, som ligger i en kirke. Elevene har blitt evakuert fra stedet.

Det er kontroll på gjerningspersonen og det skal ikke være noen pågående trussel, skriver City of Minneapolis på X.

Folk oppfordres til å holde seg unna området for å la redningspersonell hjelpe de berørte.

USAs president Donald Trump sier at han har blitt orientert om det han kaller en tragisk skyteepisode.

– Det hvite hus fortsetter å overvåke situasjonen. La oss be for alle de involverte, skriver han på Truth Social.

Skolen huser barn fra første til åttende klasse. Første skoledag etter ferien var på mandag.

– Jeg ber for våre barn og lærere, som har fått sin første uke på skolen ødelagt av denne forferdelige voldshendelsen, skriver guvernør Walz.

Hendelsen er den siste av flere skyteepisoder i byen det siste døgnet. Tirsdag ettermiddag ble én person drept og seks andre såret i en skyting utenfor en ungdomsskole, mens to personer døde i to ulike skyteepisoder bare timer senere.

(©NTB)

Flere nyheter: