Menu
Politiet rykket ut i Malmö etter at en tenåringsgutt ble funnet med stikkskader i januar i fjor. Siden har antall unge utøvere av grov vold knyttet til gjengkriminalitet økt kraftig. Arkivfoto: Johan Nilsson/TT / NTB

Skytevolden minsker kraftig i Sverige – men stor bekymring for barna

For tredje år på rad minsker antall skyteepisoder i Sverige kraftig. Men antall barn som er mistenkt for innblanding i drapsplaner, når nye høyder.

Av NTB | 22.12.2025 13:21:02

Kriminalitet og rettsvesen: Svensk politi har registrert 151 skytinger mellom januar og november i år. Det er nesten en halvering fra 2024, da det ble registrert 296 skytinger. Det var igjen en stor nedgang fra 2023 (368) og 2022 (391).

Ifølge kriminologen Sven Granath skyldes nedgangen trolig minsket konfliktnivå i kriminelle miljøer, samt omfattende og målrettet politiarbeid. Flere personer som har utført grove voldshandlinger, sitter nå fengslet, og flere gjengledere er pågrepet i utlandet. I tillegg er det beslaglagt mer våpen.

Men den største bekymringen er knyttet til den kraftige økningen i antall barn som er involvert i grov vold. I årets første elleve måneder har 158 barn under 15 år vært mistenkt for drapsplaner, mot 109 i samme periode i fjor. I 2023 var antallet 36.

Granath peker på at barna lett kan rekrutteres via nåtidens kommunikasjonskanaler, og at det er snakk om barn fra ressursfattige hjem og med diagnoser.

Han peker på at dette har skjedd parallelt med utviklingen av gig-økonomien – der personer fra fattige land sykler rundt og leverer mat på dørene til folk.

– Det er den samme kyniske utnyttelsen. Kommunikasjonsteknologien gjør at man får billig tilgang på personer uten så mange ressurser eller andre muligheter. Så lenge dette finnes, så kommer folk til å utnytte det, mener Sven Granath.

Han tror egentlig ikke at selve risikogruppen er blitt større. Problemet er at det er lettere å nå dem, og at de byttes ut i enda større grad enn før.

Samtidig har antall eksplosjoner økt, ofte med utpressing som motiv.

– Der har vi et problem med vår digitalisering. Hver eneste 13-åring går rundt med en datamaskin i lomma og kan nås av tungt kriminelle rundt omkring i verden, sier Granath.

(©NTB)

Flere nyheter: