Skuespiller Gérard Depardieu funnet skyldig i overgrep – dømt til 18 måneders betinget fengsel
Gérard Depardieu er i retten blitt beskrevet som «et seksuelt rovdyr». Nå er han funnet skyldig i overgrep av en fransk domstol.
Kultur og underholdning: Han er funnet skyldig i overgrep mot begge de to kvinnene som saken omhandlet, ifølge dommen fra domstolen i Paris tirsdag.
Aktor la ned påstand om 18 måneder betinget fengsel, og den avsagte dommen er i tråd med dette. Det er foreløpig ikke klart om skuespilleren anker dommen.
Aktor ba også om at 76-åringen gjennomgår behandling, registreres som seksualforbryter og at han betaler 20.000 euro i oppreisning til de to kvinnene som har anklaget ham for overgrep.
Det tilsvarer drøyt 230.000 kroner.
Overgrepene Depardieu er anklaget for, skjedde angivelig under innspillingen av filmen «Les volets verts» i 2021.
Anouk Grinberg, en fremtredende skuespiller som også medvirket i filmen, har støttet opp om anklagene fra de to kvinnene i saken, en scenograf (54) og en regissørassistent (34). Begge kvinnene hevder at Depardieu utsatte dem for seksuell vold.
Han avviser alle anklagene, men har erkjent at flere kan ha oppfattet oppførselen hans som upassende.
Depardieu risikerte opp til fem års fengsel, selv om påtalemyndigheten altså la ned en langt mildere påstand. Det var opp til sakens tre dommere å bestemme dommen.
– Dere synes kanskje at han er en god skuespiller og elsker filmene hans. Men han er også et seksuelt rovdyr, sa den ene kvinnens advokat i retten.
Rundt 20 kvinner har anklaget Depardieu for upassende oppførsel, men saken med de to kvinnene er den første som kommer for retten.
(©NTB)