Menu
Peder Kongshaug ble europamester på 1500 meter for annen gang. Foto: Carina Johansen / NTB

Skøyter: Kongshaug forsvarte EM-gullet på 1500 meter

Stavanger-løperen Peder Kongshaug (24) innfridde på 1500-meteren i EM enkeltdistanser og tok gull på tiden 1.46,08.

Av NTB | 11.01.2026 15:05:39

Sport: Dermed står Kongshaug med tre strake gull på distansen i EM og VM. Nordmannen var storfavoritt i Polen søndag, og det stempelet håndterte han glimrende.

– Han utroper seg selv til favoritt, han leverer og tar sitt tredje strake enkeltdistansegull på denne øvelsen. Han er en mesterskapsløper, utbrøt Viaplay-kommentator Jørn Sundby.

Kongshaug gikk i siste par sammen med nederlenderen Wesly Dijs. Hjemmehåpet Vladimir Semirunniy ledet før det, og Kongshaug slo ham med nesten halvsekundet.

– Vanvittig godt levert av Peder. Jeg tar av meg hatten for den vinnerskallen han er. Han leverer når det gjelder, sa ekspert og tidligere skøyteløper Ida Njåtun.

Det ble sølv på Semirunniy og bronse til nederlandske Tim Prins. Sistnevnte var før løpet regnet som Kongshaugs største utfordrer om gullet.

Det var et noe B-preget felt som stilte til start i EM en måned før OL i Italia. Blant andre deltok ikke verdensrekordholder Kjeld Nuis og hans lagkamerat Patrick Roest. De var nærmest Kongshaug da han tok EM-gull på 1500-meteren i Heerenveen for to år siden.

Hamar-kompisene Finn Elias Haneberg og Didrik Eng Strand deltok også på 1500-meteren i Tomaszow Mazowiecki. De ble henholdsvis nummer ni og elleve.

(©NTB)