LIVESENTER
Menu
En av skogbrannene nord for Marseille har nådd utkanten av byen. Foto: SDIS13 via AP / NTB

Skogbrann nådd Marseille – flere eneboliger skal være skadet av flammene

Brannen i Marseille har nådd utkanten av byen, og flere eneboliger er skadet av flammene, melder Le Monde. Flere hundre barn sitter fast på ulike fritidssentre.

Av NTB | 08.07.2025 17:23:56

Ulykker og naturkatastrofer: – Innbyggerne bør holde seg unna gatene for å gi vei til redningsmannskapene, sier lokale myndigheter på X.

Drevet a voldsom vind trengte brannen inn i Marseille fra to ulike fronter tirsdag. Eneboliger er skadet av flammene i nabolaget Pelouque. Beboerne er evakuert, melder Le Monde.

Flere hundre barn er innesperret på sosiale sentre og rekreasjonssentre nord i Marseille mens tykk røyk henger over byen. Foreldre inviteres til å hente dem, men veinettet i distriktet er svært overbelastet.

– Det er nesten apokalyptisk, sier Monique Baillard, en innbygger i området Les Pennes-Mirabeau, til Reuters.

Det har verken lettet eller landet fly ved flyplassen siden 12-tiden tirsdag. Noen fly har blitt omdirigert til Nice, Nimes eller andre regionale flyplasser, sier en talsperson for Marseille-flyplassen til Reuters.

Stengingen ble forårsaket av skogbrannen som brøt ut i nærheten av flyplassen og senere nådde utkanten av byen.

168 brannmenn, to helikoptre og 68 brannbiler er blitt satt inn for å kjempe mot flammene. Brannen har strekker seg over et område på 3,5 kvadratkilometer.

I tillegg har 115 brannmenn fra Bouches-du-Rhône-distriktet rykket ut tirsdag med luftressurser etter at enda en skogbrann brøt ut nord for Marseille.

Så langt er det ikke meldt noen dødsfall.

(©NTB)

Flere nyheter: