Skiskyttertoppene etter russisk CAS-anke: Våre regler tillater ikke nøytrale
Det internasjonale skiskytterforbundet har ingen tro på at forbundets utestengelse av Russland og Belarus skal bli satt til side på samme måte som i FIS-idrettene.
Sport: Idrettens voldgiftsrett banet nylig vei for at russiske skiløpere kan delta i internasjonale konkurranser igjen. Nå havner skiskytternes skjebne samme sted.
Onsdag varslet Russlands idrettsminister Mikhail Degtjarev at også utelukkelsen av landets skiskyttere blir mat for voldgiftsretten i Lausanne.
Torsdag bekrefter ledelsen i Det internasjonale skiskytterforbundet (IBU) at det er underrettet om at anken er mottatt av CAS. Noen snuoperasjon har imidlertid ikke IBU tro på.
– IBU står ved IBU-kongressens demokratiske avgjørelse om å suspendere RBU (Russland) og dets utøvere, som ble tatt på sterkt juridisk grunnlag. IBU gjentar også at IBUs arrangements- og konkurranseregler og IBU-lovene ikke tillater nøytrale utøvere, heter det i en uttalelse.
– IBU er trygg på sin posisjon og vil samarbeide fullt ut med CAS, skriver skiskyttertoppene videre.
Uttalelsene er gjengitt av blant andre Match TV og Championat.
IBU videreførte tidligere i år utestengelsen av russiske og belarusiske utøvere som følge av krigen i Ukraina.
– Vi anser oppførselen til denne organisasjonen (IBU red.anm.) som fullstendig opprørende. Vi har omtrent den samme troen på seier som i langrenn – og vi vil vinne, sier idrettsministeren Degtjarev også til journalister ifølge RIA Novosti.
Anken som nå er i hendene til CAS, er levert på vegne av Det russiske skiskytterforbundet, den russiske paralympiske komiteen og åtte navngitte utøvere.
Den tidligere OL-mesteren Dmitrij Vasiliev er overrsket over én ting:
– Først og fremst er det overraskende at alt dette skjer så sent. Det burde vært gjort tidligere. Og for det andre tror jeg ikke de vil rekke det i tide. For det er absolutt ingen tid igjen, sier han Match TV med henvisning til mulighetene for å rekke OL.
– Skal det bli en framskyndet prosess, må begge parter være enige om det. Naturligvis vil et slikt initiativ komme fra vår side. Jeg vet ikke om IBU vil støtte det. Jeg har mine tvil, ærlig talt. Vi får se, sier Majgurov,
Russiske skiskyttere har vært utestengt siden 2022.
Uansett om CAS skulle gi også det russiske skiskytterforbundet medhold, kan det bli tidsnød med hensyn til å kvalifisere utøvere til vinterens OL i Milano og Cortina.
Den russiske idrettsministeren Degtjarev, som også er leder av landets olympiske komité, kom med nyheten om CAS-anken på en OL-konferanse onsdag, ifølge det russiske nyhetsbyrået TASS.
Den russiske skiskytterpresidenten Viktor Majgurov sier til Match TV at forbundet vil be CAS om å hastebehandle saken om landets deltakelse i internasjonale konkurranser.
(©NTB)

