Menu
Marius Lindvik viste kjempeform. Foto: Matthias Schrader / AP / NTB

Sjekk den norske hoppoppturen – Lindvik og co. herjet på VM-trening

Fire norske navn blant de seks beste har ikke vært hverdagskost i hoppbakkene i vinter. På treningene foran skiflygings-VM kom det en gedigen opptur.

Av NTB | 22.01.2026 15:38:56

Sport: Ingen kunne riktignok gjøre noe med sesongens suverent beste skihopper i skiflygingsbakken i Oberstdorf. Slovenske Domen Prevc landet på 233,5 meter i den første treningsomgangen og fulgte opp med 235 i den andre.

Prevc som også vant hoppuka, gjorde det i tillegg fra lavere avsatser enn alle sine skarpeste konkurrenter. Han var soleklart best.

Marius Lindvik fulgte nærmest Prevc på første trening med et solid svev på 223 meter. Halvmeteren bak fulgte Kristoffer Eriksen Sundal.

Isak Andreas Langmo ble i tillegg fjerdemann med 222,5 meter. Halvor Egner Granerud sørget med sin sjetteplass for at den norske dominansen var voldsom og på et helt annet nivå enn i verdenscupen denne vinteren.

Lindvik la seg inn på fjerdeplass i omgangen.

– Normalt hopper de norske godt i skiflyging, og vi har gledet oss til denne helgen. Det har vært mye god hopping denne sesongen, men vi har ikke klart å sette sammen to omganger, bortsett fra i Zakopane (4.-, 6.- og 8.-plass), sier hoppsjef Jan-Erik Aalbu til NTB.

– Dette bygger trygghet og selvtillit, men det er trening, legger han til.

– Prevc var i en klasse for seg selv. Det hadde vi forventet i en sånn bakke. Men fire norske så høyt oppe var gledelig, sier Aalbu.

Benjamin Østvold er også med til VM i skiflyging. Han kom ikke til start i den første treningsomgangen i Tyskland torsdag.

Aalbu kunne ikke oppklare overfor NTB hvorfor ikke Østvold stilte til start. Nordmannen hadde forberedt seg til hoppingen som normalt. Senere var han med på dagens andre trening og tok 6.-plassen etter et hopp på 225,5 meter.

Det er kvalifisering i Oberstdorf fra klokken 17.00. Fredag starter VM med to tellende omganger.

Flyten var heller ikke så verst i den andre treningsomgangen. Der hadde Norge fem mann blant de ti beste, men Granerud mislyktes med et svev på 197 meter og ble nummer 35.

Hoppsjefen er ikke overrasket over at verdenscupleder og hoppukevinner Prevc herjet.

(©NTB)