Signaler om mulig renteøkning i USA
Flere tjenestemenn i den amerikanske sentralbanken holder døren på gløtt for renteøkning, viser referatet fra det seneste pengepolitiske møtet i banken.
Økonomi og næringsliv: Sentralbanken Federal Reserve – The Fed – har kjempet for å få prisveksten ned mot det langsiktige 2 prosent-målet etter pandemien. Og det er nettopp uroen for fortsatt høy inflasjon som gjør at flere i banken nå er positive til å holde muligheten åpen for å sette opp renten.
– Økt rente kan være passende dersom inflasjonen blir liggende over målet, heter det i møtereferatet.
I januar valgte banken å holde renten uendret, etter å ha kuttet tre ganger i løpet av fjoråret.
Arbeidsledigheten endte på 4,3 prosent i januar og er forholdsvis stabil, til tross for nedgang i både tilbud og etterspørsel etter arbeidskraft.
Møtedeltakerne ser en ytterligere stabilisering av arbeidsmarkedet med riktig pengepolitikk, men sier utsiktene fortsatt er usikre.
Avtroppende sentralbanksjef Jerome Powell har lenge vært i konflikt med president Donald Trump, som er misfornøyd med at banken ikke har kuttet renten mer og raskere. Powells åremål går ut i mai, og Trump har utpekt Kevin Warsh til å ta over jobben. Han må fortsatt godkjennes av Senatet.
(©NTB)





