Menu
Emil Iversen tok en knallsterk pallplass og fikk en god klem av Klæbo i mål. Foto: Geir Olsen / NTB

Seierherren Klæbo hyllet Iversen etter sterk pallplass: – Veldig fortjent

Johannes Høsflot Klæbo seiret igjen i VM-løypene og vant 20 kilometer skiathlon i langrennsverdenscupen i Trondheim lørdag. En rørt Emil Iversen ble nummer tre.

Av NTB | 06.12.2025 12:29:45

Sport: Klæbo vekslet først etter klassiskdelen og gikk også først ut etter skibyttet i det som ble et svært tett løp i det flotte vinterværet i Granåsen.

På oppløpet var det ingen som kunne true 29-åringen med seks gull av seks mulige under VM samme sted sist sesong.

Klæbo spurtet inn til sin verdenscupseier nummer 101, og dette var den første på distanse i årets sesong.

Verdenscupseier nummer 100 kom på fredagens klassiske sprint i Trondheim.

Klæbo var uten konkurranse på oppløpet og var imponert over treningskompisen. Han poengterte at OL-håpet lever for Emil Iversen.

– Dette var veldig fortjent for Emil. Jeg har slått ham i to renn, men har tapt samtlige intervalløkter på trening, sa Klæbo om treningskameraten.

Iversen og Klæbo har trent mye sammen i høyden foran denne sesongen og dro fram både kosthold og søvn som to områder der Iversen har forbedret seg som 34-åring.

Harald Østberg Amundsen og Emil Iversen ble nummer to og tre. Iversen var tilbake på verdenscuppallen før første gang på fire år og elleve måneder.

– Det ligger utenpå at jeg er litt glad, og jeg skal prøve å roe meg ned. Jeg har følt at det er lang vei opp til toppen, men jeg får igjen for jobben som er gjort. Jeg er stolt og takknemlig, sier Emil Iversen til NRK.

– Hva nå med tanke på OL?

– Jeg er bedre i klassisk, og det er trangt å komme til OL. Men jeg fikk vist at jeg fortsatt er god på ski, sa Iversen.

– Jeg er ikke kjempefornøyd. Det er ganske mange andre nordmenn foran meg. Jeg fikk ikke så mye igjen for jobben jeg gjorde, sa Nyenget til NRK.

Beste utlending ble Østerrikes Mika Vermeulen på 9.-plass. Simen Hegstad Krüger ble nummer ti.

20 kilometer skiathlon er OL-distanse, og dagens løp på distansen er den eneste som blir gått i verdenscupen før OL til vinteren.

Søndag er det 10 kilometer fri teknikk på programmet i Trondheim.

Emil Iversen ble på mange måter dagens mann og tok til tårene etter innkomsten. Han ble vraket til verdenscupåpningen i Ruka fordi det sagt at han var for gammel, men slo tilbake med to seirer i norgescupen Gålå og kom seg til Trondheim likevel.

De åtte første plassene gikk til nordmenn. Bak Iversen fulgte Mattis Stenshagen, Jan Thomas Jenssen, Erik Valnes, Martin Løwstrøm Nyenget og Andreas Fjorden Ree.

(©NTB)

Flere nyheter: