Russland-ekspert om droneopptrapping: Desperasjonen øker hos russerne
Russland-ekspert Tormod Heier mener et stadig mer desperat Russland står bak droneaktiviteten i Norge og Danmark, skriver ABC-nyheter.
Krig og konflikter: De siste ukene har det vært observert droner i nærheten av flere flyplasser i Danmark og Norge, noe som har påvirket flytrafikken.
Det har også vært flere krenkelser av luftrommet over Polen, Romania og Estland.
Heier sier den økte aktiviteten skjer fordi desperasjonen øker innad i den russiske kommandokjeden, og at ressursbruken i Ukraina blir et stadig større problem for president Vladimir Putin.
– Da er det bare én ting å gjøre: å øke presset mot den største utfordringen, som sett fra Moskva er den altfor store strømmen av penger og våpen som kommer fra Vesten. Droner skaper engstelse, frykt og bekymring i europeiske parlamenter, for mange politikere er redde for at Ukraina-krigen skal dra alle med i dragsuget, sier han til ABC Nyheter.
Heier tror de som står bak, kommer fra ulike deler av det russiske statsapparatet, med ulik grad av tilknytning.
– De med noe svakere tilknytning kommer kanskje fra medlemmer av Wagner-gruppen, fra ulike kriminelle nettverk som bor i vestlige lokalsamfunn, og som tar oppdrag fra russiske myndigheter, sier Heier.
Han påpeker at også vestlige aktører kan stå bak.
– Det kan være opportunister og enkeltpersoner som ønsker spenning og prestisje, eller som mener at vestlige skattepenger heller bør brukes på velferdstjenester i eget land enn til kuler og krutt i Ukraina, sier han.
(©NTB)