Menu
Den prorussiske ytre høyre-lederen Calin Georgescu er utestengt fra det rumenske presidentvalget. Foto: Vadim Ghirda / AP / NTB

Rumensk ytre høyre-leder utestenges fra valget – sammenstøt i hovedstaden

Den prorussiske ytre høyre-lederen Calin Georgescu utestenges fra det rumenske presidentvalget av valgmyndighetene. Avgjørelsen har ført til sammenstøt.

Av NTB | 09.03.2025 19:41:38

Politikk: Valgdirektoratet i det østeuropeiske landet besluttet søndag at Georgescu skulle utestenges fra det nye presidentvalget som skal avholdes i mai.

Avgjørelsen kan ankes i grunnlovsdomstolen.

Flere høyreparti-ledere har fordømt avgjørelsen og kalt den udemokratisk. Det har også oppstått sammenstøt mellom Georgescus tilhengere og myndighetene, der de skal ha brutt gjennom en sperring i et forsøk på å storme valgdirektoratets hovedkvarter i Bucuresti.

Lokalt politi melder at de har kontroll på situasjonen.

Georgescu, en prorussisk politiker plassert på ytre høyre fløy i politikken, vant første runde av presidentvalget. Han var da lite kjent, og seieren skapte mistanke om russisk manipulering av valget, særlig fordi Georgescu plutselig ble svært populær på videoappen Tiktok.

Romanias grunnlovsdomstol annullerte derfor valget like før andre runde skulle holdes i desember. Georgescu har fordømt annulleringen av valget, som han mener var et statskupp.

Nå blir det nytt valg i Romania, der første valgrunde blir 4. mai. Dersom ingen av kandidatene får mer enn 50 prosent av stemmene, blir det en ny runde 18. mai.

(©NTB)

Flere nyheter: