LIVESENTER
Menu
– Det er en bemanningskrise i norske barnehager. Det går utover unger, ansatte og foreldre. Vi mener det er på tide at stortingspolitikerne stiller opp, sier Rødt-leder Sneve Martinussen til TV 2. Foto: Jonas Fæste Laksekjøn / NTB

Rødt krever 3500 flere ansatte i barnehagene

I forhandlingene med Ap-regjeringen om statsbudsjettet vil Rødt kreve 1,5 milliarder kroner mer til å øke bemanningen i norske barnehager.

Av NTB | 11.11.2025 19:49:32

Utdanning: – Vi vil ansette 2500 gjennom det som kalles toppet bemanning, som er ulike faggrupper. I tillegg vil vi gi midler til 1000 flere barnehagelærere for å sikre pedagogisk nærvær gjennom hele barnehagedagen, sier partileder Marie Sneve Martinussen til TV 2.

Såkalt toppet bemanning er en tilskuddsordning fra revidert nasjonalbudsjett 2025 som er øremerket for å styrke og avlaste grunnbemanningen i barnehagene. Målet er flere ansatte, noe som vil redusere arbeidsbelastningen for de pedagogisk fagutdannede, og i tillegg sikre et bedre tilbud til barna.

Økt bemanning i barnehagene er et hovedkrav i Rødts forhandlinger med Ap-regjeringen de kommende ukene. Martinussen presenterer dette og flere andre krav når partiet legger fram sitt alternative budsjett onsdag formiddag.

(©NTB)

Flere nyheter: