Representantenes hus ber USAs justisdepartement om å frigi Epstein-dokumenter
Et stort flertall i Representantenes hus ber USAs justisdepartement om å offentliggjøre alle dokumenter i Jeffrey Epstein-etterforskningen.
Politikk: Forslaget har fått nok støtte til å bli vedtatt, men avstemningen fortsetter.
Senere skal forslaget behandles i Senatet. Blir det vedtatt der, må det signeres av USAs president Donald Trump før dokumentene kan offentliggjøres.
Forrige uke ble over 20.000 dokumenter fra den dømte, avdøde overgriperen og milliardæren Jeffrey Epstein offentliggjort. Trump og Epstein var bekjente, og flere demokrater har tatt til orde for at resten av dokumentene tilknyttet Epstein-saken bør frigis.
Trump har benektet enhver befatning med eller kunnskap om menneskehandelen og de seksuelle overgrepene til sin tidligere venn. Epstein tok sitt eget liv i fengsel i 2019 mens han ventet på å bli stilt for retten i en menneskehandelsak. Han hadde erklært seg ikke skyldig, og saken ble henlagt etter hans død.
Epstein ble dømt for overgrep i en annen sak i 2008. Trump lovet i valgkampen i fjor å frigi Epstein-dokumentene, men forsøkte etter seieren å vende fokuset vekk fra saken, noe som skapte sterke reaksjoner blant mange av støttespillerne hans.
I helgen snudde han imidlertid, og også Mike Johnson, republikanernes leder i Representantenes hus, har tatt til orde for å offentliggjøre dokumentene.
I dokumentene som ble frigitt forrige uke, var det blant annet en epost der Epstein skrev at Trump «visste om jentene», men det er ikke klart nøyaktig hva han viste til.
Informasjon om Epsteins ofre eller pågående føderale etterforskninger vil kunne sladdes.








