Regjeringen vil innføre strengere bøter for høy laksedødelighet
17 prosent av oppdrettsfisk dør før slakting. Nå vil regjeringen innføre økonomiske sanksjoner for å få ned dødstallene.
Politikk: Årsaken til den høye dødeligheten er sykdommer, parasitter, stress og avlusing, skriver Klassekampen.
Myndighetene mener dødstallet er minst 70 millioner voksen laks årlig, i tillegg til et uvisst antall som dør som yngel og smolt.
– Det er et stort gap mellom lov og praksis. At minst 70 millioner voksen laks dør årlig, gjør at vi må spørre om næringen i hele tatt er liv laga, sa filosofiprofessor Espen Gamlund ved Universitetet i Bergen da Det Norske Videnskaps-Akademi var samlet i Oslo forrige uke.
Statssekretær Even Sagebakken (Ap) i Nærings- og fiskeridepartementet var tydelig på at myndighetenes mål er fem prosent dødelighet, ikke 15–20 prosent slik som i dag.
Han viste til den nye Havbruksmeldingen der det innføres en økonomisk avgift oppdretteren må betale for hver selvdøde fisk og for hver fisk som rømmer.
– Det blir strengere bøter for de som bryter dyrevelferdsreglene, sa Sagebakken.
(©NTB)








