Publikum buet i Rosenborgs første hjemmetap – rødt kort og sene mål da Sarpsborg vant 3-2
Rosenborg har slitt den siste tiden og fikk en stor nedtur med sesongens første tap på hjemmebane med 2-3 mot Sarpsborg. Moustafa Zeidan ble utvist etter slag.
Sport: Lagene hadde svært forskjellig inngang til kampen etter usedvanlige resultater sist serierunde.
Sarpsborg klarte å berge ett poeng med to scoringer langt inne i overtiden da klubben sikret 3-3 mot gulljagende Viking på hjemmebane. Dagen etter gikk Rosenborg på et stygt tap med 0-4 borte mot HamKam.
Stortapet har ført til mer press på Rosenborg-trener Alfred Johansson, som det ifølge VG har vært misnøye med den siste tiden.
Da ble det ikke bedre av at Sarpsborg overrumplet trønderne på hjemmebane søndag. Hjemmepublikummet buet da RBK gikk til pause med 0-1 i baken.
Rosenborg utlignet to ganger i 2. omgang, begge scoret av Dino Islamovic, men Sondre Sørli matchet svensken med to scoringer da han banket inn 3-2 og seier for Sarpsborg.
Like før, på stillingen 2-1, ble RBKs Moustafa Zeidan utvist etter at han slo bak seg og traff Sarpsborgs 2-1-målscorer Sander Christiansen i ansiktet.
Christiansen begynte å blø, mens Zeidan også måtte se rødt fra dommer Svein Tore Sinnes.
Sistnevnte fikk hull på byllen like før pause, da han ble spilt alene gjennom. Kantspilleren chippet elegant inn 1-0 og scoret sitt første mål for Sarpsborg siden overgangen fra Bodø/Glimt i sommer.
Tidlig i 2. omgang utlignet Dino Islamovic for Rosenborg. Mikkel Konradsen Ceïde klinte til og presset fram en retur fra Sarpsborgs keeper Mamour Ndiaye, som ble styrt inn i mål av Islamovic på bakre stolpe.
Målet ble først annullert for offside, men etter en VAR-sjekk ble det klart at storscoreren var på rett side da skuddet til Ceïde gikk.
Rosenborg så ut til å ta grepet i kampen i jakt på seier, men så ga Christiansen bortelaget ledelsen.
Med utvisningen på Zeidan så det stygt ut for Rosenborg, men rett etter at hjemmelaget ble redusert til ti mann skaffet Sæter straffe da han ble taklet i boksen. Fra krittmerket gjorde Islamovic ingen feil.
Men kampen hadde nok en ny vending. For med tre minutter igjen banket Sørli til fra utenfor 16-meteren og klinte ballen i krysset. Det sikret en dramatisk seier for Sarpsborg.
Begge lag hadde store sjanser til å ta ledelsen i 1. omgang. Størst var dobbeltmuligheten til Sarpsborg etter snaut 27 minutter, da Andreas Nibe satte ballen i stolpen fra kort hold etter retur på et skudd fra Sondre Sørli.
Innbytter Ole Sæter fikk en kjempesjanse til å sende Rosenborg i ledelsen etter 68 minutter, men spissen avsluttet tidlig og svakt rett på keeper.
(©NTB)