Prøysens musejul møter Roald Dahl – slår an på kino
– Jeg spurte ungene mine om det hørtes gøy ut med en film der jeg banket små mus, og de sa ja, sier Pål Sverre Hagen.
Kuriosa og kjendiser: Familiefaren og skuespilleren trår til i julefilmen «Hvis ingen går i fella», som har tatt Alf Prøysen-klassikeren «Musevisa» og fabulert fritt, med inspirasjon fra en rekke actionklassikere.
For det går hardt for seg når en familie fra byen låner tantens forlatte hus for å feire jul på landet. Det er allerede bebodd av en musefamilie som gleder seg til jul, og er klar til å yte motstand.
«Hvem vinner julen til slutt – mus eller mennesker?» er filmens slagord.
– I filmen er vi voksne motstandere av alt det som er godt. Bare én er ondere enn mor og far, og det er rottefangeren, spilt av Jon Øigarden, smiler Hagen og røper at ungene hans elsket «Hvis ingen går i fella» – som de fikk bli med på festpremieren til sist helg.
– Det man får igjen for å se den, er glade unger som synes det er gøy!, sier Pål Sverre Hagen.
– Da er det rett og slett fantasiarbeid. Jeg er veldig glad i animasjon og det å leke med filmmediet, så jeg syntes det var veldig spennende.
Pål Sverre Hagen kaller familiejulefilmen for «noe som rett og slett bare er gøy».
– Skandinavia har en flott barnefilmtradisjon, som det er viktig at vi opprettholder for å gi barna filmopplevelser på sitt eget språk, fra et miljø som er nært dem, mener han.
– Veldig gøy, rett og slett. Norsk familiefilm har slitt med å finne sitt publikum det siste året. Derfor er det morsomt å klare få så mange til å gå på kino – at vi har laget noe som så mange har lyst til å gå og se, sier regissøren til NTB.
Filmselskapet Fantefilm har laget Prøysen-adapsjoner før, og Dahlsbakken forteller at de hadde lekt med tanken på «Musevisa», Alf Prøysens berømte sang fra 1946.
– Vi spurte oss selv: Hva kan vi gjøre med mennesker og mus?
«Alene hjemme» med alle sine feller for skurkene er ett eksempel, så vel som «Mission: Impossible» og «Die Hard». Til og med «Ondskapens hotell» er det elementer fra, og den berømte dusjscenen fra Hitchcocks «Psycho».
– Og til Roald Dahl, som jeg vokste opp med historiene til. Kall det Prøysen møter Roald Dahl, foreslår Henrik Martin Dahlsbakken, som tror dette om hvorfor dette later til å ha gått hjem hos kinopublikum:
– Man tilbyr noe til både de voksne og barna, slik Pixar har pleid å gjøre, med humor og referanser som treffer ulike aldre.
– Den må både ha nostalgi i seg, noe vi kjenner igjen og som leverer på det som er vårt bilde av en god jul. Det må også ha hjerte og varme, som berører. Noe ekte. Og så må den også ha humor.
I likhet med hans forrige film, er det en rekke sterke navn på rollelisten. Pål Sverre Hagen spiller altså som faren og Sara Khorami (snart i hovedrolle i «Kraken») moren. Barna deres spilles av Flo Fagerli («Den stygge stesøsteren») og Vegard Strand Eide («Teddybjørnens jul»), mens Jon Øigarden er skadedyrspesialist.
– Øigarden er den klare antagonisten, han blir kalt inn når det virkelig trengs. Det er musene vi heier på, sier regissør Dahlsbakken. Og de har stemmene til Jakob Oftebro, Charlotte Frogner, Jonis Josef og «Nepobaby»-stjerne Vivild Falk Berg.
Pål Sverre Hagens spiller familiefaren som innbitt prøver å bli kvitt musene – som er historiens helter – og det var derfor han spurte de tre barna sine om «lov».
Filmen er en blanding av liveaction og animasjon, så i scener med mus mot mann måtte skuespillerne spille enten mot noen små musedukker – eller rett og slett ingenting, siden musene ble skapt digitalt.
Bak julefilmen står regissør Henrik Martin Dahlsbakken, som later til å være i ferd med å treffe midt i blinken: I løpet av sist helgs førpremierer ble «Hvis ingen går i fella» sett av nær 40.000 små og store publikummere, ifølge Nordisk Film Distribusjon.
Resultatet har ordinær kinopremiere fredag. Der byr Dahlsbakken på mye sjangerlek, med en rekke referanser til velkjente actionfilmer:
Dette er andre julefilm ut for Henrik Martin Dahlsbakken: Den første var «Gledelig jul» fra 2020 med manus av Erlend Loe. På spørsmål om hva som er en god julefilm etter hans mening, lyder svaret:
(©NTB)







