Menu
Folk ser på trikkevognen som sporet av og krasjet i Lisboa onsdag. Foto: Armando Franca / AP / NTB

Portugisiske myndigheter undersøker årsaken til kabeltrikkulykken der 17 omkom

Myndighetene i Lisboa er i gang med å finne ut av hva som forårsaket at en kabeltrikk sporet av og styrtet ned en bakke onsdag. 17 er så langt meldt omkommet.

Av NTB | 04.09.2025 14:11:48

Ulykker og naturkatastrofer: Torsdag er det landesorg i Portugal etter kabeltrikkulykken onsdag kveld.

De første meldingene gikk ut på at 15 mennesker var omkommet i ulykken. Men torsdag morgen er det bekreftet at ytterligere to er døde. 21 er skadet, og tilstanden skal være kritisk for flere av dem.

Myndighetene bekrefter at elleve av de skadede er utenlandske statsborgere. To av dem er tyske, to er spanske, mens resten er fra Frankrike, Italia, Sveits, Canada, Sør-Korea, Marokko og Kapp Verde.

Årsaken til ulykken, som skjedde like etter klokken 18 lokal tid, er foreløpig ukjent. Øyenvitner har fortalt til lokale medier at trikken suste nedover bakken uten kontroll. Et vitne sa at trikken veltet og traff en mann som gikk på fortauet. Trikken krasjet til slutt inn i en bygning.

Ved ulykkesstedet er politiet torsdag til stede for å ta bilder av vrakrestene og inspisere bremsesystemet på den uskadede vognen i nærheten, skriver Reuters.

Det kommunale transportselskapet Carris sier torsdag at alle vedlikeholdsprotokoller har blitt overholdt, inkludert månedlig og ukentlig vedlikehold og daglige inspeksjoner.

Men en representant fra fagforeningen for arbeiderne på trikken sier til lokal TV at flere hadde klaget over problemer med spenningen i kabelen, noe som gjorde bremsingen vanskelig – men at det er for tidlig å si om dette var årsaken til ulykken.

Kabeltrikkene er spesielt populære blant turister, men brukes også av lokale for å ta seg rundt i Lisboas bratte gater. Kabeltrikken har både stå- og sitteplasser.

Kommunikasjonsrådgiver Guri Solberg i Utenriksdepartementet opplyste til NTB onsdag kveld at de så langt ikke har informasjon om at nordmenn har vært involvert i ulykken.

Torsdag flagges det på halv stang i hovedstaden for å minnes ofrene for ulykken, og det er erklært landesorg over hele Portugal.

Trikkens to vogner, som hver har plass til rundt 40 personer, er festet til hver sin ende av et tauverk med trekkraft fra elektriske motorer på vognene som balanserer hverandre.

Elevator da Gloria, som går mellom Restauradores og Principe Real, er en av flere kabeltrikker som går i Lisboa sentrum. Banen ble satt i drift i 1885 og ble elektrifisert i 1915.

(©NTB)

Flere nyheter: