LIVESENTER
Menu
Beboerne i Penha nord i Rio de Janeiro sørger over familiemedlemmer som ble drept i politiaksjonen. Foto: Silvia Izquierdo / AP / NTB

Politiet i Rio anklages for rene henrettelser – Lula rystet etter at over 130 ble drept

Døde unge menn lå onsdag på rekke og rad i en av Rio de Janeiros fattigste bydeler etter at de dagen før ble drept i en svært blodig politiaksjon mot gjengkriminelle.

Av NTB | 29.10.2025 17:43:20

Politikk: I alt 132 mennesker ble drept da politiet aksjonerte i to av Rio de Janeiros favelaer tirsdag, opplyser et offentlig kontor som gir fri rettshjelp til fattige.

Politiet i delstaten oppgir at minst 119 er drept, deriblant fire politibetjenter.

Brasils justisminister sier president Lula da Silva er sjokkert over omfanget av politiaksjonen, og at han også er overrasket over at politiet ikke informerte de føderale myndighetene i forkant av aksjonen.

Innbyggerne i de fattige arbeiderklassestrøkene er vant til at politiet rykker inn i bydelene på jakt etter gjengkriminelle, men aldri tidligere har en aksjon vært så brutal og krevd så mange menneskeliv.

Her kunne familie og venner ta farvel med de mange unge mennene. Nyhetsbyrået AFP beskriver en kvinne som skriker idet hun bøyer seg over ett av ofrene, og to unge jenter som stryker en av mennene ømt over kinnet mens de gråter.

– Staten kom for å massakrere, dette var ikke en politioperasjon. De kom rett og slett for å drepe, for å ta liv, sier en kvinne som ikke ønsker å bli navngitt.

Flere andre innbyggere anklager politiet for å ha gjennomført summariske henrettelser uten lov og dom.

Advokaten Alvino Pereira Neto, som representerer tre av familiene som mistet slektninger i aksjonen, sier at enkelte av likene har brennmerker, og at noen av de drepte var bundet.

Aksjonen ble utført av i alt 2500 politifolk, støttet av pansrede vogner, helikoptre og droner.

Målet var medlemmer av en kriminell gjeng kalt Comando Vermelho, som regnes som den største i Rio, og som anklages for grov narkotikakriminalitet.

Politiet har anklaget bandemedlemmer for å ha brukt droner til å slippe eksplosiver ned på politifolkene.

En ikke navngitt kvinne som bor i Penha, sier til nyhetsbyrået AFP at det er første gang de har sett kriminelle slippe bomber fra droner. Hun er sjokkert over omfanget av politiaksjonen, og at så mange ble drept.

– Alle var skrekkslagne fordi det var så mye skyting, sier kvinnen.

– Denne dødelige operasjonen føyer seg inn i rekken av politiaksjoner med ekstremt dødelige konsekvenser i Brasils marginaliserte lokalsamfunn, skrev OHCHR på X tirsdag.

Politiet i Rio gjennomfører ofte aksjoner mot byens fattige boligområder, som også fungerer som tilholdssted for kriminelle gjenger. I fjor ble om lag 700 mennesker drept i slike aksjoner, noe som i snitt er nesten to personer per dag.

I bydelen Penha samlet innbyggerne dagen derpå sammen over 70 lik, ifølge nettavisen G1. De ble lagt på rekke og rad på en offentlig plass og dekket til med lakener og tepper, noen med blodflekker.

– Det er folk som er blitt henrettet, mange av dem skutt i bakhodet, skutt i ryggen. Dette kan ikke anses som noe som skal sikre ro og orden, sier Raul Santiago, en 36 år gammel innbygger, som også er aktivist.

Begge bydelene som ble rammet – Penha og Alemão – ligger i nærheten av Rios internasjonale lufthavn, og aksjonen ble gjennomført uka før byen skal vært vert for flere internasjonale arrangementer i forkant av FNs klimatoppmøte COP30 i Belém ved Amazonas nord i landet.

FNs høykommissær for menneskerettigheter (OHCHR) har uttrykt forferdelse over politiets framgangsmåte.

(©NTB)

Flere nyheter: