Politiet aksjonerte mot ulovlig nordlysturisme
Politiet i Troms melder om ulovlig kjøring av nordlysturister. Mange saker har rot i at turistselskaper ikke har nødvendig løyve for persontransport.
Økonomi og næringsliv: I oktober fikk et turistselskap i Tromsø en bot på 60.000 kroner for å ha brukt biler til persontransport uten løyve, skriver politiet i Troms i en pressemelding.
Politiet opprettet sak og ila også bruksforbud på den aktuelle bilen i seks måneder.
Det er nemlig ulovlig å kjøre med personer i forretningssammenheng uten gyldig løyve fra fylkeskommunen eller Statens vegvesen.
– Løyvet knyttes til foretaket og krever at man oppfyller krav til etablering, vandel, økonomi og faglig kompetanse, står det i eposten.
Også tidligere i november ble et annet turistselskap stoppet i kontroll med betalende turister i bilen. Selskapet fikk en bot på 60.000 og bruksforbud av bilen i seks måneder.
– Dette er et problem som øker i takt med den økende turismen i landsdelen. Det er viktig at aktører følger regelverket for å sikre trygg transport og rettferdig konkurranse, sier seksjonsleder Ronny André Jørgensen for påtale i Troms politidistrikt.
(©NTB)







