reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu
Polens statsminister Donald Tusk. Foto: Czarek Sokolowski / AP / NTB

Polens statsminister: Skam for dem som deltar i Seiersdagen i Moskva

Polens statsminister Donald Tusk fordømmer stats- og regjeringssjefer som deltar i feiringen av Seiersdagen i Moskva fredag, og sier de bør skamme seg.

Av NTB | 09.05.2025 18:04:24

Politikk: – Å være til stede i Moskva og overvære militærparaden til dem som bomber byer, sykehus, barnehager og som har forårsaket døden for en million mennesker … å delta på paraden til styrkene til et slikt land, er skammelig, sier Tusk.

En rekke utenlandske stats- og regjeringssjefer var i Moskva fredag for å overvære feiringen av Seiersparaden, som markerte 80-årsdagen for seieren i andre verdenskrig.

Blant dem var Kinas president Xi Jinping, Brasils president Lula da Silva, Myanmars juntaleder Min Aung Hlain og presidentene i Serbia, Cuba, Egypt, Venezuela, Vietnam og Etiopia.

Også Slovakias prorussiske statsminister Robert Fico var til stede i Moskva, som den eneste stats- og regjeringssjefen fra et EU-land.

(©NTB)

Flere nyheter: