reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu
Michel Platini. Foto: Francois Mori / AP / NTB

Platini kritiserer Infantino: – Han liker de rike og mektige

Tidligere Uefa-president Michel Platini går hardt ut mot sin tidligere generalsekretær.

Av NTB | 16.01.2026 17:15:49

Sport: Det er i et større intervju med The Guardian at Platini har uttalt seg.

Gianni Infantino ble Fifa-president i 2016 og etterfulgte Sep Blatter. Platinis opprinnelige kandidatur om å bli Fifa-president endte da han og Blatter ble utestengt fra fotballen for brudd på etiske regler.

Platini hevder overfor The Guardian at utestengelsen hans var politisk fordi folk i Fifa ikke ønsket ham på toppen av organisasjon. Han understreker at Infantino ikke var en av dem som sto bak, men sier at han endret seg etter at han ble valgt til Fifa-president.

– Han var en god nummer to, men er ikke en god nummer én. Han jobbet veldig bra i Uefa, men han har ett problem: Han liker de rike og mektige, dem med penger. Det er hans karakter. Han var sånn som nummer to også, men da var han ikke sjefen, sier Platini.

Platini og Blatter ble frifunnet av to rettsinstanser i den omfattende korrupsjonssaken som varte i ti år.

– Dessverre har Infantino blitt mer av en autokrat (selvhersker, eneveldig hersker) siden pandemien, sier Platini.

(©NTB)