Partier krever stans i gruvedrift ved Repparfjorden
SV, Rødt, MDG og Venstre krever at tillatelsen til gruveselskapet Nussir om å dumpe gruveavfall i Repparfjorden trekkes tilbake.
Natur og miljø: Til uka vil de fire partiene legge fram et felles forslag om saken for Stortinget, opplyser SVs Lars Haltbrekken til NTB.
– Repparfjorden er ingen søppelplass for den internasjonale gruveindustrien. Tillatelsene som ble gitt for ti år siden, må trekkes tilbake. Vi kan ikke tillate at en ren og rik fjord ofres for at gruveselskapene skal slippe billig unna. I tillegg vil gruva ha alvorlige konsekvenser for reindriften i området, sier han.
MDGs Frøya Sjursæther stemmer i.
– Vi vil ha Stortinget på banen for å trekke utslippstillatelsen sporenstreks, sier
– Vi har et klokkeklart budskap om at Nussirgruva ikke er velkomment i 2026. Fremtidens gruver kan ikke rasere grunnlaget til sjøsamisk kultur og ødelegge levende fjorder. Vi er beredt på å bli her til vi har blitt hørt, sier hun i en pressemelding.
Planene om å utvinne kobber og dumpe avfallet i Repparfjorden har møtt massiv motstand, og siden juni i fjor har det jevnlig pågått aksjoner på anleggsområdet. Men lørdagens aksjon er den største hittil, ifølge aksjonistene.
Også de krever at tillatelsen til å dumpe gruveavfallet i fjorden trekkes tilbake.
– Vanvittig mye har endret seg på disse årene. Nye undersøkelser viser at flere gytefelt for kysttorsken vil bli hard skadet av et sjødeponi, og villaksen har blitt fast inventar på rødlista. Nå er det viktigere enn noen gang at vi klarer å sette naturen over kortsiktig profitt, sier Helene Sofie Smit fra sentralstyret til Natur og Ungdom.
Nussir-gruven eies i dag i hovedsak av det kanadiske selskapet Blue Moon Metals.
Lørdag morgen tok 70 miljø- og urfolksaksjonister seg inn på anleggsområdet til gruveselskapet Nussir, anført av artist og aktivist Ella Marie Hætta Isaksen.
I år er det ti år siden gruveselskapet fikk grønt lys til å dumpe opptil 30 millioner tonn gruveavfall i Repparfjord. Ifølge forurensningslovens paragraf 18 kan en tillatelse da tilbakekalles eller endres.
(©NTB)







