Menu
Lastebiler med nødhjelp i kø ved grenseovergangen Rafah i oktober i fjor. Foto: Mohamed Arafat / AP / NTB

Palestinske myndigheter: Rafah-overgangen i Gaza åpner neste uke

Grenseovergangen i Rafah, den eneste mellom Gaza og Egypt, åpner neste uke, ifølge den nyutnevnte lederen for Gazas overgangsstyre, Ali Shaath.

Av NTB | 22.01.2026 13:18:29

Krig og konflikter: – Jeg er glad for å kunne kunngjøre at Rafah-overgangen åpner neste uke i begge retninger. For palestinere i Gaza er Rafah mer enn en port. Det er en livline og et symbol på muligheter, sier Shaath torsdag.

Han snakket på videolink til møtet der president Donald Trumps såkalte fredsråd ble lansert under Verdens økonomiske forum i Davos i Sveits.

Rafah-overgangen er den eneste grenseforbindelsen fra den palestinske Gazastripen som ikke går via Israel.

Overgangen skulle etter planen gjenåpnes for nødhjelp og flyktninger under våpenhvilen som trådte i kraft i Gaza i oktober, men har så langt forblitt stengt. Israel har tidligere sagt at de kun vil åpne overgangen for folk som ønsker å forlate Gaza.

Tidligere har det vært snakk om å åpne grenseovergangen både i oktober og desember. Overgangen har stort sett vært stengt siden mai 2024.

Shaath ble i forbindelse med våpenhvileplanen i oktober utnevnt som leder av en komité med 15 palestinske teknokrater som skulle ha oppsyn med den daglige styringen av Gaza.

Siden våpenhvilen mellom Israel og Hamas trådte i kraft 10. oktober, er over 420 mennesker i Gaza drept i israelske angrep, ifølge palestinske helsemyndigheter. Flere enn 100 av de drepte var barn, ifølge FN.

(©NTB)

Flere nyheter: