Menu
Marit Øygard er klar for verdenscup. Foto: Geir Olsen / NTB

Øygard fikk verdenscupplass etter Geilo-overraskelse

Marit Øygard imponerte med 2.-plass under sesongåpningen på Geilo og har fått plass i skiskyttertroppen til verdenscupåpningen i Östersund.

Av NTB | 17.11.2025 12:29:50

Sport: Skrautvål-løperen er blant seks uttatte kvinner til Östersund-rennene. Øygard hadde egentlig lagt opp som skiskytter da hun kom inn på medisinstudiet, men ombestemte seg foran sesongåpningen.

Lørdag ble hun nummer to på sprinten, bare tre tidels sekund bak vinneren Maren Hjelmeset Kirkeeide.

– Vi visste at det kom til å bli en tøff kamp om de siste plassene. Det er fantastisk at vi har så mange sterke løpere, men det betyr også at særdeles sterke utøvere ikke alltid kommer med til verdenscupen. Dette er bare første uttak, og det vil komme mange sjanser til å hente seg inn i løpet av sesongen. Ingenting er avgjort før OL, sier landslagssjef Per Arne Botnan.

Foruten Øygard er Kirkeeide, Ragnhild Femsteinevik, Marthe Kråkstad Johansen, Karoline Knotten og Ingrid Landmark Tandrevold tatt ut til verdenscupåpningen.

På herresiden slo blant andre Johan-Olav Smørdal Botn fra Stårheim seg inn i verdenscuplaget. Også veteranen Vetle Sjåstad Christiansen er med etter å ha innfridd på hjemmebane på Geilo.

De øvrige herreløperne i Östersund er Isak Leknes Frey, Sturla Holm Lægreid, Endre Strømsheim, Vebjørn Sørum.

I Östersund skal det konkurreres i stafetter, normaldistanse, sprint og jaktstart fra 29. november til 7. desember.

(©NTB)