Menu
De nye elbussene settes i trafikk på 14 busslinjer i Oslo til høsten. Foto: Truls Nygaard / NTB

Oslo-byråd sier nye elbusser i teorien kan overstyres av kinesisk leverandør

Høsten 2025 skal Nobina ta i bruk nye elbusser i Oslo. Samferdselsbyråd Marit Vea (V) innrømmer at den kinesiske leverandøren potensielt kan ta kontroll.

Av NTB | 12.03.2025 19:31:56

Økonomi og næringsliv: Vea sier til Oslo bystyre onsdag at det ikke kan ses bort ifra at Kina kan styre bussene, skriver Aftenposten.

– Vi vet at det er mulig for andre produkter med digitale styringssystemer, så uten at vi kan vite dette sikkert, må vi legge til grunn at det kan være mulig. Det er en stor bekymring og gjelder ikke bare busser, men også annet teknisk utstyr, sa byråden.

76 elbusser fra kinesiske Yutong skal tas i bruk til høsten. Det til tross for at norske sikkerhetsmyndigheter i flere år har advart om økende etterretningstrussel fra Kina.

MDG-gruppeleder Sirin Stav, som kalte inn samferdselsbyråd på teppet om saken, er kritisk til håndteringen av saken.

– Dette er hykleri fra Vea og Venstre, som i flere år har advart kraftig mot å kjøpe varer fra Kina, men som gjør det rake motsatte når de får makt, med alle de risikoene vi vet det innebærer, sier Stav.

– Det er bekymringsfullt at et annet land kan skru av og på vårt bussystem. Vi forventer at byrådet har gjort en grundig sikkerhetsvurdering før beslutningen, sier Abdullah Alsabeehg i Oslo Arbeiderparti.

Bussene settes i trafikk på 14 busslinjer i Oslo til høsten. 54 av de 76 bussene er leddbusser. De nye leddbussene er 18 meter lange og har plass til mellom 120 og 160 passasjerer. Batterikapasiteten er på 563 kWt, som tilsvarer kapasiteten til 7–8 typiske elektriske personbiler.

Det siste året er det bestilt 876 nye busser til ulike norske byer. 790 av disse kommer fra Kina, skriver Teknisk Ukeblad.

680 av bussene er av det kinesiske merket Yutong og 110 fra BYD. I tillegg er det bestilt 23 busser fra Iveco, 39 busser fra MB, ni busser fra Volvo og 15 busser fra Tbc.

– Kina er totaldominerende når det gjelder litiumbatterier og har lavere priser enn alle andre, sier Vea og legger til at det er vanskelig å styre unna Kina når det gjelder den type teknologi.

Selskapet selv sier at data fra busser i Europa lagres på selskapets servere i Frankfurt og brukes til å optimalisere driften. Disse dataene blir innhentet og håndtert i tråd med databeskyttelseslover i EU og Norge.

(©NTB)

Flere nyheter: