Orban tror at Zelenskyj har tapt krigen
Ungarns statsminister Viktor Orban tror at Ukraina har tapt krigen mot Russland.
Politikk: I et intervju som onsdag ble sluppet på et nettsted på ytterste høyre fløy, uttaler Orban seg bare to dager før det mye omtalte toppmøtet mellom presidentene Donald Trump og Vladimir Putin.
– Vi snakker som om denne krigen har en åpen utgang. Dette er en feilaktig vurdering. Ukrainerne har tapt, Russland har vunnet, sier Orban.
Orban har gjentatte ganger lagt ned veto i EU mot nye sanksjoner mot Russland. Han har sagt at Kyiv ikke vil kapitulere så lenge det tilflyter landet våpen og midler fra vestlige partnere.
– Uten dette ville krigen har vært over for lenge siden, sier han.
Så sent som tirsdag nektet Ungarn å underskrive en uttalelse fra de øvrige 26 EU-landene, der de hilste velkommen president Trumps forsøk på å få en slutt på krigen.
Men i uttalelsen krever EU at Ukrainas territorielle integritet må bevares og at internasjonale grenser ikke må endres ved maktbruk. Orban forsvarer sin vegring mot å underskrive ved å si at uttalelsen forsøker å knesette betingelser for forhandlinger som EU-lederne ikke er invitert til å delta i.
(©NTB)