OpenAI utfordrer Google – lanserer nettleser
KI-giganten OpenAI lanserer nettleseren Atlas. Den blir en konkurrent til Google og tar i bruk selskapets kunstige intelligens.
Vitenskap og teknologi: – Dette er en KI-drevet nettleser bygget rundt ChatGPT, sier OpenAI-sjef Sam Altman.
Nettleseren kan tas i bruk allerede tirsdag på Apple-maskiner og blir senere tilgjengelig også for Microsofts Windows, Apple-telefoner med og Googles Android-telefoner.
En nettleser kan gi nye selskaper til OpenAI, som til tross for at det er verdens mest verdifulle oppstartsbedrift, fortsatt taper mer penger enn det tjener. Ifølge selskapet har KI-roboten ChatGPT mer enn 800 millioner brukere, men mange bruker den gratis.
Også Google forsøker å integrere KI i sin nettleser Chrome i form av assistenten Gemini. Chrome har mer enn 3 milliarder brukere på verdensbasis, så konkurransen er tøff.
O (©NTB)