reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu
OpenAI tar opp nettleserkampen med Google med nylanseringen Atlas. Foto: Peter Morgan / AP / NTB

OpenAI utfordrer Google – lanserer nettleser

KI-giganten OpenAI lanserer nettleseren Atlas. Den blir en konkurrent til Google og tar i bruk selskapets kunstige intelligens.

Av NTB | 21.10.2025 19:42:57

Vitenskap og teknologi: – Dette er en KI-drevet nettleser bygget rundt ChatGPT, sier OpenAI-sjef Sam Altman.

Nettleseren kan tas i bruk allerede tirsdag på Apple-maskiner og blir senere tilgjengelig også for Microsofts Windows, Apple-telefoner med og Googles Android-telefoner.

En nettleser kan gi nye selskaper til OpenAI, som til tross for at det er verdens mest verdifulle oppstartsbedrift, fortsatt taper mer penger enn det tjener. Ifølge selskapet har KI-roboten ChatGPT mer enn 800 millioner brukere, men mange bruker den gratis.

Også Google forsøker å integrere KI i sin nettleser Chrome i form av assistenten Gemini. Chrome har mer enn 3 milliarder brukere på verdensbasis, så konkurransen er tøff.

O (©NTB)

Flere nyheter: