Menu
Nord-Koreas leder Kim Jong-un inspiserer en våpenfabrikk på ukjent sted. Bildet ble offentliggjort av nordkoreanske myndigheter mandag. Foto: KCNA / Korea News Service via AP / NTB

Nyhetsbyrå: Nord-Koreas leder tar pansret tog til Kina – skal delta på militærparade

Nordkoreanske Kim Jong-un er på vei til Kina i sitt eget pansrede tog for å delta på en militærparade i Beijing, melder det sørkoreanske nyhetsbyrået Yonhap.

Av NTB | 01.09.2025 17:02:00

Krig og konflikter: Det skal være første gang Kim deltar på et arrangement i utlandet med ledere fra flere land.

Militærparaden holdes onsdag og markerer at det er 80 år siden Japan formelt kapitulerte etter annen verdenskrig.

Russlands president Vladimir Putin skal også være til stede på markeringen.

Opplysningene om at Kim deltar, er ikke formelt bekreftet av Sør-Korea, som selv representeres av lederen for den sørkoreanske nasjonalforsamlingen, Woo Won-shik.

Ifølge Yonhap har toget til Kim en fart på 60 kilometer i timen. Togturen ventes å ta 20 timer, og Kim ankommer trolig Beijing tirsdag.

Ifølge analytikere kommer Kim trolig til å ha separate samtaler med både Xi og Putin i løpet av oppholdet i den kinesiske hovedstaden.

(©NTB)

Flere nyheter: