LIVESENTER
Menu
Røyk stiger mandag opp fra et oljelager som tilsynelatende ble utsatt for et israelsk angrep i Teheran i helgen. Foto: Vahid Salemi / AP / NTB

Nye israelske angrep mot Iran

Israels militære har bedt hundretusenvis av mennesker om å flykte fra et distrikt i Teheran. Iransk TV melder om pågående angrep mot deres hovedkvarter.

Av NTB | 16.06.2025 17:33:54

Krig og konflikter: Israels evakueringsvarsel, som ble utstedt tidligere mandag, gjelder for distrikt 3, som ligger nord i den iranske hovedstaden. Området huser flere sykehus, samt FN-kontorer og hovedkvarterene til Irans statlige kringkaster IRIB.

– Vi sier til Teherans innbyggere: Evakuer, og vi setter i gang, sa Israels statsminister Benjamin Netanyahu tidligere mandag.

IRIB melder selv mandag kveld om at de angripes av Israel, og Irans statlige nyhetsbyrå melder at TV-kanalens direktesending stoppet brått som følge av israelske angrep.

Totalt er det rundt 1 million mennesker som enten bor eller jobber i distriktet, ifølge Teheran Times. Nyhetsbyrået AFP melder samtidig om kraftige eksplosjoner vest i Teheran.

Iran har svart med å sende ut en egen melding via sosiale medier der de ber innbyggerne om å evakuere den israelske storbyen Tel Aviv.

Ifølge Netanyahu er Israels to målsettinger snart oppfylt: Å ødelegge det han mener er atomtrusselen fra Iran, samt rakettrusselen.

– Vi er på vei til seier.

Samtidig meldte Iran at de hadde skutt et hundretall nye raketter mot Israel som svar på de israelske angrepene som hittil har kostet 224 mennesker livet og såret over 1200. Over 90 prosent av dem er sivile.

I Israel er 24 mennesker drept og over 500 såret av rundt 370 iranske raketter og hundrevis av droner. Minst fem av dem ble drept i iranske angrep mandag.

Mandag morgen forsøkte tusener av mennesker å flykte fra Teheran av frykt for nye israelske angrep.

Israels forsvarsminister Israel Katz sier at innbyggerne i Teheran kommer til å «betale prisen» for Irans gjengjeldelsesangrep på Israel.

Senere hevdet han at Israel ikke har til hensikt å skade sivilbefolkningen i den iranske hovedstaden.

Dagen før skrev The Guardian at det også da var kaos i Teheran idet innbyggere forsøkte å komme seg i sikkerhet. Mange hadde da satt kursen mot landsbygda.

Statsminister Benjamin Netanyahu hevder at Israel er i ferd med å oppnå sine mål i Iran, og at landet kontrollerer luftrommet over hovedstaden Teheran med over 15 millioner innbyggere.

Også tidligere mandag meldte Israel at de har kontroll over luftrommet over Teheran, det vil i så fall si at det israelske luftvåpenet kan operere fritt uten fare for å bli skutt ned.

Ved bensinstasjoner strekker køene seg flere kilometer. I andre deler av millionbyen er gatene stille og forlatt.

(©NTB)

Flere nyheter: