reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu
USAs president Donald Trump er sterkt kritisk til at han ikke er blitt tildelt Nobels fredspris. Kritikken ble gjentatt under tirsdagens pressekonferanse i Det hvite hus, nøyaktig ett år etter at Trump for andre gang ble innsatt som president. Foto: Mark Schiefelbein / AP / NTB

Ny Trump-kritikk av Norge: – Har mistet mye prestisje

USAs president Donald Trump har igjen sagt at han ikke tror noe på at Norge ikke styrer hvem som får Nobels fredspris.

Av NTB | 20.01.2026 21:36:01

Politikk: – Jeg har mistet mye respekt for Norge, sa Trump under en pressekonferanse i Det hvite hus tirsdag.

Her gjentok han sin påstand om at han minst har fått slutt på åtte kriger.

– Jeg skulle fått nobelprisen for hver krig, sa Trump.

Deretter penset han inn på rollen han hevder norske myndigheter har ved fredspristildelingene.

– Ikke la noen fortelle dere at Norge ikke kontrollerer dette, okay?

– Det er i Norge, sa Trump, og så utover rommet der pressekonferansen fant sted.

Deretter parodierte han Norges offisielle syn og sa at «vi har ikke noe å gjøre med det».

– Det er en vits. De har mistet så mye prestisje.

Trump la til at han har stor respekt for fredsprisvinner Maria Corina Machado, som har gitt Trump sin Nobel-gullmedalje.

Regjeringen i Norge har gjentatte ganger understreket at det er Nobelkomiteen, og ikke norske myndigheter, som avgjør hvem som tildeles Nobels fredspris.

(©NTB)

Flere nyheter: