Nossum sier nei takk til utlendinger
Herretreneren i langrenn, Eirik Myhr Nossum, mener det er tvilsomt om det hadde vært plass til en eneste utlending i Norges OL-tropp på åtte mann.
Sport: Det er selvsagt en høyst teoretisk problemstilling, men som tema er det likevel interessant. Det er så mange gode norske herreløpere i langrenn at det slett ikke er sikkert at en løper fra en annen nasjon hadde klart å kvalifisere seg inn i en tropp på åtte mann.
Torsdag gikk for eksempel Andreas Fjorden Ree inn til 2.-plass bak Einar Hedegart igjen på 10 kilometer fri teknikk.
Det har han gjort tre ganger denne sesongen, men likevel er det langt fra sikkert at han kommer med i Norges OL-tropp. Der blir de to siste plassene offentliggjort tirsdag.
– Einar er en liten nemesis for Ree denne sesongen. Han har vært nummer to bak ham tre ganger. Det er ikke mange i verden som hadde vært med og blandet seg inn. De hadde ikke vært rundingsbøyer disse to, sa Nossum til NTB.
– Det sier litt om bredden og hvem du har å velge i når Ree eventuelt ikke kommer til OL?
– Ja, det er som jeg sier. Du kan prøve å finne en utlending som hadde passet inn i en norsk tropp på åtte mann. Det er ikke mange. 10 fri er kanskje den distansen der vi som nasjon kanskje er best. I 10 skate er vi gode.
– Jeg skulle likt å se at han hver dag hadde vært topp ti i et norgescuprenn. Det tror jeg ikke. På en toppdag er han god, men også han skulle ha jobbet for å komme inn i en norsk OL-tropp med åtte mann.
– Det hadde han nok ikke klart eller?
– Nei, det tror jeg ikke. Eller? Det vet jeg.
Løpene til Hedegart og Ree ville høyst trolig også gitt plassene én og to i et verdenscuprenn. Nettopp det skjedde i Trondheim før jul. Da vant Hedegart med 0,4 sekunder ned til Ree på det som er en OL-distanse i Val di Fiemme 13. februar.
– Østerrikeren Mika Vermeulen kunne kanskje vært en mann for deg i en OL-tropp?
(©NTB)
