Norway Chess flyttes fra Stavanger til Oslo
Storturneringen Norway Chess skal spilles på Deichman i Oslo i 2026 etter 13 år i Stavanger. Magnus Carlsen er allerede bekreftet som deltaker i årets utgave.
Sport: Det opplyser Norway Chess i en pressemelding. Både Norway Chess og Norway Chess Women skal i år spilles på biblioteket Deichman Bjørvika fra 25. mai til 5. juni.
Arrangøren takker Stavanger kommune for bidraget til at turneringen er blitt et høydepunkt på den internasjonale sjakkalenderen.
– Norway Chess hadde aldri blitt det arrangementet det er i dag uten den tverrpolitiske støtten og den rause velkomsten vi har fått i Stavanger. Vi vil rette en stor og hjertelig takk til Stavanger kommune, som har stått sammen med oss hele veien – ikke minst i satsingen på Norway Chess Women, en banebrytende turnering for kvinner med likestilte premievilkår, sier Kjell Madland, grunnlegger og administrerende direktør i Norway Chess.
– Vi ser store muligheter i å etablere Norway Chess i landets hovedstad. Oslo er en internasjonal møteplass og gir oss en unik mulighet til å nå enda bredere ut – mot publikum, samarbeidspartnere og nye generasjoner sjakkinteresserte, sier driftsdirektør Benedicte Westre Skog.
Den norske sjakkeneren Magnus Carlsen er første spillere som offentliggjøres i deltakerfeltet i Norway Chess i 2026. Øvrige deltakere skal kunngjøres i løpet av de kommende ukene.
Carlsen har spilt Norway Chess hvert år og har vunnet turneringen sju ganger.
(©NTB)

