Menu
Marcus Kleveland i lufta under big air-kvalifiseringen i OL. Foto: Lindsey Wasson / AP / NTB

Norsk kjempebom i OL: – Det blir for dumt

Verken Mons Røisland eller Marcus Kleveland greide å ta seg til finale i big air for snowboardkjørerne i OL.

Av NTB | 05.02.2026 22:37:55

Sport: Kleveland fikk 81,75 poeng i første hopp og fulgte opp med 80,25. Det ga en total på 162 og holdt akkurat ikke. Han endte på 13.-plass. Kleveland holdt på den viktige 12.-plassen da siste utøver satte utfor. Newzealandske Lyon Farrell dyttet Kleveland utenfor finalefeltet.

– Det var kjipt, veldig kjipt. Sistemann ut selvfølgelig. Jeg er uansett fornøyd med egen kjøring. Nå er det bare å flytte alt fokus på slopestyle, sa Kleveland til NRK.

– Det blir for dumt, sa han om at ingen nordmenn tok seg til finale.

Røisland, som tok sølv i Beijing for fire år siden, fikk 86,75 i første hopp, men falt i det neste. Under press greide han ikke å levere godt nok i siste hopp. Han endte på 158 i totalscore på en 16.-plass.

– Det var enormt nivå. Det eksploderte jo helt og alle landet. Det er jo det man vil ha.

Øyvind Kirkhus bommet i to hopp og tok seg ikke til finale. Han fikk håp da han i runde to fikk 84,25 poeng, men han greide ikke å lande godt nok i siste hopp og endte på 142 i totalen. Det ga 23.-plass.

Det er de to beste av tre forsøk som teller på scoren i big air. I øvelsen gjør utøverne en rekke triks i lufta etter å ha hoppet ut fra et stort hopp. I Livigno er hoppet mer enn 50 meter høyt.

Senere i mesterskapet står slopestyle på programmet. Kvalifiseringen til den øvelsen går 16. februar.

– Stakkars Marcus som endte en plass utenfor. Det er surt. Det var synd. Jeg hadde ikke sett den komme etter første omgang, sa Røisland og la til:

I tillegg til OL-sølv kan Røisland vise til sølv i VM. Kleveland har to bronsemedaljer fra VM i big air. De kom i 2017 og 2021. De får ikke kjempet om OL-medaljer i Livigno.

(©NTB)

Flere nyheter: