Menu
Timon Haugan og Norge røk ut av VMs åpningsøvelse. Foto: Gabrielle Facciotti / AP / NTB

Norge hodestups ut av lagkonkurransen i alpin-VM: – Rotet det til

De norske alpinistene var medaljekandidater i parallellstorslalåm for blandet lag i alpin-VM, men mot USA sa det stopp i kvartfinalen.

Av NTB | 04.02.2025 17:01:41

Sport: Den store nedturen kommer etter tre strake mesterskap med norsk medalje i lagkonkurransen. I østerrikske Saalbach-Hinterglemm ble det avansement mot Argentina med 3-1 i åttedelsfinalen, men tap for USA med 1-3 i neste runde.

Det skjedde etter at amerikanerne tok ledelsen 3-0. Madeleine Sylvester-Davik, Atle Lie McGrath og Thea Louise Stjernesund tapte sine dueller, og det var avgjort før Timon Haugan satte utfor og slo Isaiah Nelson.

Sylvester-Davik ble slått av Paula Moltzan med 0,86 sekund, McGrath av River Radamus med 0,65 og Stjernesund av Nina O’Brien med 0,16.

– Det er vanskelig å møte USA. Atle gjorde en liten feil, og mot USA må ting sitte. Selvfølgelig er dette litt skuffende. Vi ville vinne, for vi har vært gode i dette de siste årene, men USA gikk fortjent videre, sa landslagssjef Christian Mitter til Viaplay.

McGrath ledet klart over Radamus inntil han kom for nær en port i nederste del av løypa. Han mistet farten, og amerikaneren suste forbi.

– Jeg rotet det til fire porter før mål. og portflagget nappet tak i meg. Det var veldig synd, sa McGrath til Viaplay.

Mot USA vant Haugan sin duell med 0,26 sekund, men kvartfinalen var allerede tapt.

– Jeg visste ingenting før jeg satte utfor. Jeg hadde fått beskjed om at jeg måtte sette en bra runde, og jeg tenkte at det kanskje sto 2-1, men slik var det dessverre ikke, sa Haugan til Viaplay.

I åttedelsfinalen mot Argentina vant Stjernesund over Francesca Baruzzi med 0,61 sekund, mens Sebastiano Gastaldi utlignet etter at Haugan kjørte ut da han var i klar ledelse. Sylvester-Davik slo Nicole Begue med 2,45 sekunder før McGrath fullførte jobben med seier over Tiziano Gravier med 0,19 sekund.

Rasmus Windingstad og Marte Monsen var reserver i det norske laget.

I hver runde av lagkonkurransen er det fire dueller der det kjempes om ett poeng hver. Laget med flest enkeltseirer tar seg videre. Ved poenglikhet blir beste tid gjeldende hos den raskeste mannen og kvinnen på hvert lag.

Konkurransen startet med 14 lag. Sveits og Østerrike, som best rangerte lag, gikk automatisk til kvartfinale. Norge kom til øvelsen med 4.-plass på nasjonsrankingen.

Norge tok gull i øvelsen i VM for fire år siden. Deretter ble det bronse i OL i 2022 før sølv i Frankrike-VM for to år siden.

Onsdag er det utfortrening for kvinner og menn. Torsdag skal Kajsa Vickhoff Lie og resten av kvinnene delta i super-G.

Norge mot USA var en kopi av VM-finalen for to år siden. Da misset Haugan i startporten, og USA endte som vinner. Mot Argentina tirsdag kjørte Haugan ut, men de tre lagkameratene reddet avansementet.

Vertsnasjonen Østerrike tapte også i kvartfinalen, da Sverige vant på tid etter 2-2 i duellene. Sverige møter Italia i semifinalen, mens USA møter Sveits.

(©NTB)