Nok en rolig natt for paven på sykehus
Pave Frans har tilbrakt nok en «rolig natt» på sykehuset i Roma, der han har vært innlagt i en måned med dobbeltsidig lungebetennelse, opplyser Vatikanet.
Medisin og helse: Selv om tilstanden ikke lenger er kritisk, får 88-åringen fortsatt pustehjelp ved hjelp av en nesekanyle om dagen og en oksygenmaske om natten.
Vatikanet sier paven fikk fysioterapi på torsdag, samtidig som han fortsetter å få behandling på Gemelli-sykehuset. Han smakte også litt kake i går for å feire at han har vært pave i tolv år, og gjorde pusteøvelsene sine, heter det.
Vatikanets pressekontor sier de kommer med en ny helseoppdatering om paven fredag kveld, men at de kanskje vil slutte å sende daglige morgenoppdateringer.
Det diskuteres nå om paven snart kan vende hjem. Men sykehusoppholdet, som begynte 14. februar og er det lengste og mest belastende i hans pavetid, har sådd tvil om Frans’ evne til å fortsette som leder for verdens 1,4 milliarder katolikker.
– Det tar tid for en 88 år gammel kropp med dobbeltsidig lungebetennelse å komme seg, også når det gjelder energi og styrke, sier Vatikanet.
(©NTB)