Menu
– Som leder for tjenesten bærer jeg denne tunge byrden resten av livet mitt, sa Shin Bet-sjef Ronen Bar da sikkerhetstjenesten tidligere i mars la fram en rapport der de innrømmet grove feil før 7. oktober-angrepet. Arkivfoto: Gil Cohen-Magen/AP / NTB

Netanyahu vil sparke Shin Bet-sjefen

Sjefen for den israelske sikkerhetstjenesten Shin Bet har fått beskjed om at statsminister Benjamin Netanyahu vil forsøke å avsette ham.

Av NTB | 16.03.2025 19:42:18

Krig og konflikter: – På grunn av vedvarende mangel på tillit har jeg besluttet å legge fram et forslag til regjeringen om å avslutte ansettelsen av Shin Bet-sjefen, sier Netanyahu i en uttalelse søndag kveld.

Konflikten mellom Netanyahu og Shin Bet-sjef Ronen Bar har tilspisset seg den siste tiden.

Shin Bet har ansvar for å overvåke Hamas og andre militante palestinske grupper som gikk til angrep på Israel 7. oktober 2023 og utløste Gaza-krigen. Sikkerhetstjenesten offentliggjorde nylig en rapport der den tok ansvar for feil som ble begått i forbindelse med angrepet.

Samtidig kritiserte Shin Bet Netanyahu og sa at regjeringens mislykkede politikk bidro til omstendighetene som muliggjorde det Hamas-ledede angrepet.

Rundt 1200 mennesker ble drept og 250 personer ble tatt som gisler eller krigsfanger 7. oktober.

Bar deltok også i fjorårets forhandlinger om en våpenhvile og fangeutveksling.

(©NTB)

Flere nyheter: