Menu
Vinteren er på vei til Sør-Norge. Men foreløpig må værsakene illustreres med arkivbilder. Her fra Valdres i oktober 2022. Foto: Heiko Junge / NTB

Nå kommer vinteren til Sør-Norge

Etter en uvanlig mild start på november er vinteren på vei til Sør-Norge. Fra torsdag kan det komme snø i lavlandet på Vestlandet, ifølge Meteorologisk institutt.

Av NTB | 11.11.2025 00:39:02

Vitenskap og teknologi: Det starter med et lavtrykk og en god del vind og nedbør allerede onsdag.

– Lokalt kan det komme mellom 60 og 80 millimeter nedbør. Lavtrykket markerer slutten på det mer høstlige været vi har hatt, og vi får da mer vintervær, sier meteorolog Geir Ottar Fagerlid ved Værvarslingen på Vestlandet til NRK.

Etter lavtrykket kommer kald luft fra nord og nordvest, med temperaturer ned mot null grader. Spesielt natt til fredag og lørdag kan det bli frost i lavlandet i Hordaland, og både på kysten og i fjellet kan det komme snøbyger.

Også på Østlandet blir det kjøligere, men det er ikke ventet nedbør. I Nord-Norge har vinteren allerede festet grepet, med snø og glatte veier på E6.

– I nord har vinteren gjort sitt inntog for en stund siden. Men Sør-Norge har ennå ikke hatt innslag av vinter, sier Fagerlid.

Så langt har november vært uvanlig varm i Sør-Norge, med temperaturer fem grader over normalen flere steder. I Bergen ligger gjennomsnittstemperaturen hittil på 11,4 grader – langt over normalen.

– Det er ventet kaldere vær nå, men november blir trolig varmere enn normalt, sier Fagerlid.

(©NTB)

Flere nyheter: