Menu
Erfaringene etter over 2500 rednings- og luftambulanseoppdrag viser at SAR Queen leverer etter – og ofte over – forventningene, sa justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen (Ap) under markeringen onsdag. Foto: Stian Lysberg Solum / NTB

Nå er alle SAR Queen-helikoptrene i drift i Norge

Alle de 16 nye helikoptrene av typen AW101 – bedre kjent som SAR Queen – er nå i drift på seks av Norges redningshelikopterbaser.

Av NTB | 27.08.2025 14:54:33

Ulykker og naturkatastrofer: SAR Queen har gradvis erstattet Sea King-helikoptrene, som ble tatt i bruk i 1972. Det første av typen kom for fem år siden og det siste av ankom Stavanger i begynnelsen av juni. Nå er alle i drift

– Dette er historisk milepæl for norsk redningstjeneste, sier justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen (Ap) i en pressemelding.

SAR Queen har betydelig bedre rekkevidde enn forrige generasjons redningshelikoptre, høyere hastighet, evne til å operere i isingsforhold og krevende terreng og avanserte sensorer, inkludert et mobilsporingssystem som allerede har reddet liv.

– SAR Queen setter en ny standard for redningsberedskapen i Norge, og gjør den raskere, sikrere og mer kapabel enn noen gang før, sier statsråden.

Anskaffelsen av helikoptrene er en av de mest komplekse offentlige anskaffelsene i nyere tid. I tillegg til 16 helikoptre omfatter overgangen reservedeler, treningspakker, infrastruktur, seks nye redningshelikopterbaser, IT-systemer samt tilrettelegging av landingsplasser ved de største sykehusene i landet.

(©NTB)

Flere nyheter: