Menu
Over 30 mennesker ble drept i flyangrepet mot sykehuset i Mrauk-U tidligere i uken. En redningsarbeider og mediene sier pasienter, helsepersonell og barn var blant de drepte. Juntaen, som sto bak angrepet, sier ingen sivile ble drept, men hevder at de drepte og sårede var militsmedlemmer og deres støttespillere go at væpnede grupper brukte sykehuset som base. Foto: Wai Hun Aung / AP / NTB

Myanmars junta hevder opprørere brukte sykehus som base

Sykehuset som ble bombet av Myanmars regjeringsstyrker, ble brukt som base av væpnede grupper, hevder juntaen som styrer landet.

Av NTB | 13.12.2025 06:50:19

Medisin og helse: Det militære styre erkjenner lørdag at det ble gjennomført et flyangrep mot et sykehus i den vestlige delstaten Rakhine. En lokal redningsarbeider og medier har rapportert at over 30 mennesker ble drept i angrepet, inkludert pasienter, helsepersonell og barn.

I en uttalelse publisert i den statlige avisen Global New Light of Myanmar, sier militærs informasjonstjeneste at væpnede grupper, inkludert den etniskbaserte Arakan Army og Folkets forsvarsfront – prodemokratiske militsgrupper som ble dannet etter kuppet i 2021 – brukte sykehuset som base.

Juntaen sier videre at den gjennomført nødvendige sikkerhetstiltak og startet en antiterroroperasjon mot sykehusbygningen onsdag. I uttalelsen blir det også hevdet at de drepte og sårende var væpnede medlemmer av opposisjonsgrupper, samt deres støttespillere, men ikke sivile.

FN sa torsdag at angrepet er en del av et større mønster med angrep som skader sivile og sivile mål, med ødeleggende virkning for lokalsamfunn i hele landet.

Angrepet skjedde i Mrauk-U, en by Arakan Army tok kontroll over i februar 2024.

Etter kuppet i februar 2021 – der landets sivile leder, Aung San Suu Kyi, ble avsatt og pågrepet – har opposisjonen dannet militser, som i samarbeid med etnisk baserte opprørsgrupper har tatt kontroll over store deler av landet.

(©NTB)

Flere nyheter: