Menu
Det brenner flere steder i Trøndelag søndag kveld. Foto: Bertil Lernæs / NTB

Minst seks branner i terrenget i Trøndelag samtidig: – Aldri opplevd lignende

Det brenner i skog og gress på seks ulike steder i Trøndelag. Det er ikke meldt om fare for hytter eller personskader i noen av brannene.

Av NTB | 20.07.2025 20:13:58

Ulykker og naturkatastrofer: – Det pågår fem ulike skog- og gressbranner i fylket nå samtidig. Jeg har aldri opplevd lignende, sa operasjonsleder Ellen Maria Brende i Trøndelag politidistrikt til NTB tidligere søndag.

Kort tid etter hun sa dette ble det meldt om en sjette brann i Røros.

Politiet meldte først om en skogbrann sør for Movatnet i Levanger klokken 16.26.

– Ifølge melderen brenner det godt i skogen, sier Brende.

– Det er knusktørt i hele området etter flere dager med tropevarme og hetebølge, legger hun til.

Like før klokken 20 melder Brende at brannvesenet har begynt å få rimelig kontroll.

– Patruljen melder om høye flammer på stedet, skriver Brende om brannen i Åsenfjorden. Det er ikke meldt om fare for hytter i området, og et brannhelikopter er på stedet.

I Grong brenner det ifølge Adresseavisen i et område på rundt 9000 kvadratmeter. Brannvesenet har to enheter på stedet. Både personell fra sivilforsvaret og et helikopter er på plass på stedet.

– Årsaken til brannen skal være lynnedslag, ifølge innsatsleder fra brannvesenet, skriver Brende.

– Det blir travelt når alt skjer samtidig. Vi har derfor satt nabokommunene i halv beredskap i tilfelle det utvikler seg videre, sier Lars Lunde i 110-sentralen til avisa.

Han forklarer at det største problemet er at brannene befinner seg i skog og ulendt terreng, noe som gjør det svært vanskelig å komme fram med kjøretøy.

Det er ikke helt oversikt over hvor det brenner mest.

Ved 19-tiden melder politiet at det også har begynt å brenne ved Rambergssjøen i Røros som følge av et lynnedslag.

– 110-sentralen har bedt om bistand fra sivilforsvaret med vannpumper og drone. Det brenner godt, og brannvesenet har satt inn alt av tilgjengelig mannskap, skriver politiet.

Siden har politiet meldt at det meste av brannen i Røros er slukket.

Det er ikke meldt om fare for spredning til bygninger i noen av brannene så langt. Det er heller ikke meldt om personskader.

Oransje er det nest høyeste nivået et farevarsel kan ha. Ifølge Meteorologisk institutt gjelder farevarselet helt til det kommer «nedbør av betydning».

Det er varslet stekende sol og skyhøye temperaturer i store deler av Trøndelag helt fram til fredag.

Senere har politiet også mottatt melding om brann i Åsenfjorden i Levanger og ved Ysesvollen i Tydal, i tillegg til flere områder. Brannen i Tydal har siden blitt slukket, melder politiet.

Lars Lunde ved 110-sentralen Midt-Norge sier til Adresseavisen at de har satt nabokommuner i beredskap på grunn av de mange brannene.

I Våttåhaugen, også dette i Levanger, brøt det ut brann i gress etter et lynnedslag. Brannen ble imidlertid slukket av personer på stedet. Ingen er meldt skadet.

Onsdag ble det utstedt oransje farevarsel for skogbrannfare i Midt-Norge.

(©NTB)

Flere nyheter: