MDG vil ha Norge inn i EUs tollunion
Norge bør utrede om vi skal bli medlem i EUs tollunion, mener MDG-leder Arild Hermstad. Nei, svarer regjeringen.
Arbeidsliv: – Jeg mener det klokeste ville være å utrede om Norge skal bli medlem i EUs tollunion i løpet av fireårsperioden. Vi trenger en utredning om fordeler og ulemper ved en tollunion, sier Hermstad til VG.
EUs tollunion er et område bestående av EU-landene samt Monaco der det ikke er ilagt tollgebyr på varer. I tillegg har EU separate, bilaterale tollunioner med Andorra, San Marino og til dels Tyrkia.
I forrige uke ble det kjent at Norge ikke rammes av EUs nye 50 prosent-toll på stål. Derimot kan Norge fortsatt få problemer med tolltiltak mot import av ferrolegeringer, som EU-kommisjonen etter planen skal fremme i november. Det kan skape trøbbel for mange norske arbeidsplasser, da Norge er verdens største produsent av ferrosilisium, som brukes for å gjøre stål sterkere.
– Regjeringen er klar på at EØS-avtalen ligger til grunn for Norges forhold til EU. Det er vår viktigste avtale, som gjør Norge en del til det indre markedet i Europa. EU er vårt klart største eksportmarked. Det er viktig for norsk næringsliv og 600.000 arbeidsplasser i eksportrettet sektor. Forutsigbarhet om EØS-avtalen er en bunnplanke i Ap-regjeringens løfte til næringslivet. Regjeringen vil ikke ta initiativ til deltakelse i EUs tollunion, svarer statssekretær Maria Varteressian (Ap) i Utenriksdepartementet.
(©NTB)