Menu
Magnus Carlsen jakter en ny VM-tittel. Foto: Carina Johansen / NTB

Marerittstart for Carlsen i lynsjakk-VM – tapte etter å ha veltet en haug med brikker

Magnus Carlsen veltet i fullt stress flere brikker og tapte for den armenske stormesteren Hajk Martirosjan i første runde på finaledagen av lynsjakk-VM i Doha.

Av NTB | 30.12.2025 12:20:50

Sport: Søndag vant Carlsen VM i hurtigsjakk for sjette gang. Mandag var ikke flyten den samme under første dag av lynsjakkturneringen i Qatar.

Det fortsatte tirsdag. Etter dramatiske sluttsekunder i åpningspartiet, der Carlsen veltet flere brikker, ble nordmannen dømt til tap.

Carlsen diskuterte lenge med dommerne før avgjørelsen ble tatt.

– Magnus hadde kun to sekunder igjen og hadde ikke rukket å sette opp alle brikkene får han hadde gått ut på tid. På den bakgrunnen tror jeg ikke dette er noe for Magnus å anke eller klage på, sa NRK-ekspert Torstein Bae.

Også under mandagens partier veltet Carlsen brikker og røk.

Etter den klønete feilen og en stor tabbe endte Carlsen mandagen på ni av 13 mulige poeng. Flere av konkurrentene delte ledelsen med ett poeng mer.

Tirsdag skal det spilles seks nye runder i Doha. Deretter gjøres det opp status etter det innledende spillet. De fire spillerne med flest poeng tar seg til semifinalene.

Indiske Erjun Erigaisi, franske Maxime Vachier-Lagrave og amerikanske Fabiano Caruana er spillerne som startet dag to av lynsjakk-VM ett poeng foran Carlsen på resultatlistene.

Den norske unggutten Elham Amar er nå forbi Carlsen på resultatlistene, etter at han vant sitt første parti tirsdag over amerikaneren Ray Robson. Den norske 20-åringen har imponert stort så langt i Qatar.

(©NTB)

Flere nyheter: