LIVESENTER
Menu
To menn funnet ble funnet døde i en blokk på Sandaker i Oslo natt til 1.juli 2023. Foto: Frederik Ringnes / NTB

Mann dømt til forvaring i lagmannsretten for dobbeltdrap

En 55 år gammel mann er dømt til 21 års forvaring i lagmannsretten for dobbeltdrap. Han er også tidligere dømt for et annet dobbeltdrap.

Av NTB | 20.06.2025 14:23:56

Kriminalitet og rettsvesen: Per Fredrik Bamer (55) ble dømt i Oslo tingrett i fjor høst, men anket dommen, skriver Aftenposten. Forvaringsdommen på 21 år og 14 års minstetid i lagmannsretten er lik straffutmålingen i tingretten.

Sommeren 2023 ble to menn funnet drept i en blokk på Sandaker. De drepte var Odd Bjørnar Blomstrand (68) og Helge Kupiec (75). De ble funnet i hver sin leilighet med henholdsvis 31 og seks knivstikk.

Bamer har erkjent straffskyld for drapet på Kupiec, men nekter skyld for drapet på Blomstrand, som han hevder var nødverge.

Retten legger til grunn at de to begynte å diskutere og at det oppsto en krangel. Tiltalte har forklart at Blomstrand gikk mot ham og dyttet ham opp mot en høyttaler som sto ved en vegg.

Tiltalte har forklart at det lå en kniv fremme på stuebordet. Han grep fatt i denne og begynte å stikke Blomstrand.

Dommen er enstemmig.

Drapene skjedde under et innbrudd i boligen til paret. Ifølge en dom avsagt i Oslo tingrett ble de to angrepet på en særdeles brutal måte, med henholdsvis 66 og 25 stikkskader. Bamer ble dømt til 21 års fengsel for disse drapene.

55-åringen er tidligere også dømt for blant annet vold, innbrudd og innbruddsforsøk. I tingretten i november i fjor ble det påpekt at dobbeltdrapet i 1998 ble begått i forbindelse med innbrudd, og at Bamer har fortsatt å begå innbrudd etter at han hadde sonet den forrige drapsdommen.

Lagmannsretten finner etter en samlet vurdering det klart at den påståtte forsvarshandlingen, å knivstikke Blomstrand en rekke ganger, gikk langt ut over grensen for hva som var nødvendig, ifølge Aftenposten.

Bamer er tidligere dømt for dobbeltdrap av et eldre ektepar på Sinsen i 1998.

Flere nyheter: