Menu
Frankrikes president Emmanuel Macron møtte president Xi Jinping i Beijing torsdag. Fredag dro de to videre til Chengdu. Foto: Adek Berry / AP / NTB

Macron og Xi på felles besøk til Chengdu

Kinas president Xi Jinping og hans franske gjest president Emmanuel Macron har møttes på nytt denne uken, nå i Chengdu sørvest i Kina.

Av NTB | 05.12.2025 05:28:55

Politikk: Macron og ektefellen Brigitte ankom Beijing onsdag kveld. Torsdag var det offisielt program med storstilt seremoni i Folkets store hall. Etter seremonien møttes de to presidentene. I samtalen sa begge at Kina og Frankrike må takle forskjellene seg imellom på en god måte.

Møtet i hovedstaden endte med enighet rundt tolv ulike samarbeidsavtaler som dekket et vidt spekter, fra kjernekraft til pandabeskyttelse.

Fredag dro Macron og Xi videre til Chengdu i provinsen Sichuan, der to kjempepandaer som var utlånt til Frankrike, nylig har kommet tilbake.

I Chengdu startet Macron dagen med en joggetur i en park, før turen senere gikk til demningen Dujiangyan, der Xi tok imot Macron. Dujiangyan er del av et irrigasjonssystem som går tilbake til det tredje århundret før Kristus.

(©NTB)

Flere nyheter: