Macron i møte med Xi
Frankrikes president Emmanuel Macron satt torsdag i møte med sin kinesiske motpart Xi Jinping i Beijing.
Av NTB | 04.12.2025 03:29:41
Politikk: Emmanuel Macron og hans kone Brigitte Macron ble tatt imot av Xi og den kinesiske presidentens kone Peng Liyuan torsdag.
I møtet mellom Macron og Xi ventes det at den franske presidenten vil be Kina om hjelp til å sikre en våpenhvile i Ukraina. Handel mellom Kina og Frankrike ventes også å stå på agendaen.
Dette er Macrons fjerde statsbesøk i Kina siden han ble president i 2017. Macron skal også møte Kinas statsminister Li Qiang under oppholdet.
Fredag skal Macron reise videre til Chengdu i Sichuan-provinsen, der to kjempepandaer som var utlånt til Frankrike, nylig har kommet tilbake. Dit skal også Xi, og dermed blir det et nytt møte mellom de to presidentene.
(©NTB)








