Lukoil selger internasjonale aktiva
Den russiske oljegiganten Lukoil selger sine internasjonale aktiva som følge av at USA har innført nye sanksjoner mot selskapet.
Økonomi og næringsliv: I en uttalelse sier Lukoil at de allerede er i gang med samtaler med potensielle kjøpere. Sanksjonene trer først i kraft mot utenlandske eiendeler 21. november, og Lukoil sier de kommer til å be om en utvidelse om nødvendig for å fullføre transaksjonene.
Lukoil har investert i olje- og gassprosjekter i elleve land, blant annet i form av raffinerier i Bulgaria og Romania samt 45 prosent eierskap i et oljeraffineri i Nederland.
22. oktober kunngjorde USAs president Donald Trump nye sanksjoner mot Lukoil og Rosneft, de to største oljeselskapene i Russland. Til sammen står de for halvparten av Russlands oljeeksport. Olje- og gasseksport utgjør en svært stor andel av statlige inntekter i Russland.
Sanksjonene innebærer blant annet at amerikanske selskaper ikke kan handle med de to selskapene, men også – desto viktigere – at utenlandske banker som håndterer transaksjonene til Lukoil og Rosneft også risikerer å bli utestengt fra det amerikanske finansmarkedet.
(©NTB)







