NTB
Lukasjenko: Putin ville ikke bedt Nord-Korea om å sende soldater

Russlands president Vladimir Putin ville aldri eskalert Ukraina-krigen ved å be et annet land om å sende soldater, hevder Belarus’ president Aleksandr Lukasjenko.
Politikk: – Tullprat. Slik jeg kjenner Putin, ville han aldri forsøkt å overtale et annet land til å involvere hæren sin i Russlands spesialoperasjon i Ukraina, sier Lukasjenko i et intervju med BBC og russiske statsmedier.Å utstasjonere utenlandske soldater «vil være et steg mot eskalering av konflikten», sier han videre. Det vil gjøre at Ukraina peker på de utenlandske styrkene «slik at Nato-styrker blir utstasjonert i Ukraina», ifølge Lukasjenko.
Lukasjenko er nær alliert av Russlands president Vladimir Putin og har tillatt Russland å bruke belarusisk territorium til å angripe Ukraina.
Sør-Korea, Ukraina og USA hevder at Nord-Korea har sendt styrker for å kjempe på russisk side i krigen, noe Russland og Nord-Korea avviser. Lukasjenko avviser også dette. Sør-Korea har publisert satellittbilder som skal vise nordkoreanske soldater i Russland.
USAs forsvarsminister Lloyd Austin sa onsdag at det finnes bevis for at nordkoreanske soldater er i Russland, men at det er uklart akkurat hva de gjør der. Sør-Korea hevder at nabolandet planlegger å sende opptil 12.000 soldater.
Nord-Korea og Russland har knyttet tette bånd de siste årene. Det antas at de nordkoreanske soldatene skal hjelpe russerne med krigen i Ukraina.
