Lier-Hansen i retten: – Det faller på sin egen fullstendige urimelighet
Tidligere leder i Norsk Industri, Stein Lier-Hansen, som står tiltalt for korrupsjon, hevdet i retten at det var godt kjent for Norsk Industri hvordan han drev.
Økonomi og næringsliv: Stein Lier-Hansen står tiltalt for grov korrupsjon og grov økonomisk utroskap. Da han tirsdag inntok vitneboksen i Oslo tingrett, tok han et oppgjør med ansatte og ledere i Norsk Industri, skriver E24 og Dagens Næringsliv.
Der hevdet han at det var godt kjent hvordan han jobbet – og at han allerede i 2003 brukte fiske og jakt som metode for å bygge relasjoner.
– Det står ikke til troende at det ikke var kjent at jeg brukte mye tid på jakt og fiske og på byen for å drive relasjonsarbeid, sa Lier-Hansen.
– Å komme og si at de som burde ha visst, ikke visste. Det faller på sin egen fullstendige urimelighet, sa han.
Han har i tidligere avhør med Økokrim gitt en uforbeholden tilståelse på dette.
Også tiltaltes firmakort er en del av tiltalen. I sin forklaring sa Lier-Hansen at han er trukket 600.000 kroner i lønn for bruk av kredittkort til private ting i tiltaleperioden.
– Det er også en del av historien. Når folk sier det ikke var internkontroll i Norsk Industri. Det stemmer ikke.
Det er satt av flere dager til Lier-Hansens forklaring.
Lier-Hansen har erklært seg ikke skyldig i grov korrupsjon, men delvis skyldig i økonomisk utroskap.
Også to andre menn er tiltalt i saken. De erkjenner ikke straffskyld.
Før Lier-Hansen avsluttet sin forklaring tirsdag, innrømmet han skyld for å ha latt Norsk Industri betale for flere turer med sjøfly, som ikke hadde noe med Norsk Industri å gjøre.
Påtalemyndigheten mener blant annet at Lier-Hansen mottok cirka 1,9 millioner kroner fra en person som hadde fakturert Norsk Industri. Han er også tiltalt for å ha påført arbeidsgiveren urettmessige kostnader for inntil 10,1 millioner kroner – blant annet til hytteleie, jaktturer og restaurantbesøk.
(©NTB)





