Levanger: Jernbaneskinnene sprengt for å få gravemaskin inn i søkeområdet
For å få en gravemaskin inn i området der det søkes etter en dansk mann som ble tatt av kvikkleireskredet i Levanger, ble jernbaneskinnene onsdag sprengt.
Kriminalitet og rettsvesen: – Det gikk hundre prosent etter planen, sier politiets innsatsleder Torstein Hanssen om sprengningen til Adresseavisen.
– Det er temmelig stabilt. Det er ikke noen forandringer der nå, legger han til.
Sprengningen av jernbaneskinnene skjedde som et ledd i arbeidet med å lage en trygg vei inn til det sentrale søksområdet. Sprengladningen gikk av cirka klokken 17.30, og det kunne høres et høyt smell.
Hanssen forteller at alt av mannskaper ble evakuert i forkant. I tillegg ble de nærmeste naboene bedt om å være oppmerksomme på det som skulle skje.
Tidligere onsdag ble søket etter den danske mannen i 30-årene gjenopptatt innenfor et avgrenset område. Hanssen opplyser imidlertid at det ikke vil bli gjennomført nye søk før anleggsveien er ferdig, og at man håper at den vil være ferdig i løpet av torsdag.
Den danske mannen jobbet der skredet gikk. Han er den eneste som er antatt omkommet etter det store kvikkleireskredet som tok med seg både E6, gamle E6 og togsporet som går der, lørdag.
Innsatsleder Terje Bolås opplyser at det er markeringer fra sporhund samt beskrivelser gitt til politiet og ytterligere informasjon som gjør at søket ble avgrenset, men at det er heftet usikkerhet ved den informasjonen.
(©NTB)